77 Rocznica Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem.

77Na przestrzeni dziejów mieszkańców Ziemi Andrzejewskiej los niejednokrotnie smagał bolesnymi i tragicznymi w skutkach doświadczeniami. Kultywowanie pamięci o wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej oraz o żołnierzach kampanii wrześniowej jest bardzo ważne i cenne. Nie należy o nich zapominać. Biorąc za wzór słowa Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Nie należy zrywać z przeszłością. Naród bez dziejów to naród tragiczny” – staramy się do nich stosować.W dniu 11 września 2016 r. odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna poświęcona 77 Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12 – 13 września 1939 r.

Tegoroczny program uroczystości rozpoczął się złożeniem wieńców m.in. przez delegację Wójta Gminy Andrzejewo oraz Wójta Gminy Szumowo pod pomnikiem w Łętownicy. Następnie z tego też miejsca wystartował „I Masowy Bieg Śladami Bitwy Łętownica – Andrzejewo”. W biegu uczestniczyło ponad 100 osób. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale. Organizatorami biegu było Gminne Gimnazjum w Andrzejewie oraz Dom Kultury w Szumowie.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Andrzejewie, której przewodniczył arcybiskup Wojciech Załuski. Po Mszy Świętej zebrani goście, przybyli kombatanci, poczty sztandarowe i młodzież szkolna udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy Mauzoleum żołnierzy poległych w Bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem oraz mogile żołnierzy AK i NOW złożony został hołd poległym żołnierzom i odczytano Apel Pamięci.

Wojskową asystę honorową wystawił 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa.Uroczystości uwieńczyła parada motocyklowa, a także koncert orkiestry dętej z Szumowa, który odbył się w ogrodach przykościelnych.Organizatorami uroczystości byli: Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński, Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman oraz Proboszcz Parafii Ks. Jerzy Kruszewski.

BIP

bip

Kontakt

 
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami