Ekologiczny Piknik Rodzinny w Andrzejewie

W dniu 2 czerwca 2023 r. na boisku sportowym przy ul. A. Krzyckiego w Andrzejewie odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. W tym spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, Ołdakach-Polonii i Starej Ruskołece.  Wydarzenie mogło się odbyć dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Oficjalnego otwarcia i powitania wszystkich zgromadzonych dokonała Wójt Gminy Andrzejewo Pani Beata Ponichtera wraz z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Andrzejewie Panem Wojciechem Strzeszewskim.

W czasie pikniku  młodzież mogła zapoznać z wieloma aspektami ekologii.  W bogatym programie odbyło się m.in.:                                                                                                                  

1. Spotkanie z pracownikiem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. z siedzibą w Zambrowie, który opowiedział zgromadzonym, co dzieje się z wyrzuconymi odpadami. Ponadto omówiono zasady prawidłowej segregacji oraz zasady recyklingu i korzyści z niego płynące.                                                                                                                                       

2. Ekologiczna Olimpiada – zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem materiałów wtórnych, m.in.: segregowanie śmieci do właściwych pojemników, strącanie wieży z pustych puszek, budowanie wieży z pudełek kartonowych, rzut do celu korkiem, bieg w worku, pokonanie tunelu z kartonów.

  1. Akcja „Identyfikacja” – znakowanie przez policję engrawerem przyprowadzonych przez dzieci rowerów – promocja jazdy rowerem jako wygodnym, tanim i ekologicznym środkiem transportu.
  2. Akcja „Wymień odpady na nasiona roślin miododajnych przyciągających pszczoły”. – Każdy uczeń, który w dniu pikniku przyniósł nakrętki z tworzywa sztucznego bądź puszki aluminiowe mógł wymienić je na nagrodę – torebkę nasion, które będzie mógł wysiać w swoim ogródku lub na łące.
  3. Warsztaty sokolnicze – przedstawienie życia i zasad ochrony ptaków drapieżnych, poznanie ptaków drapieżnych żyjących w naszym regionie, rozmowa na temat biologicznej eliminacji szkodników roślin i zwierząt, korzyści płynących z występowania w ekosystemie ptaków drapieżnych oraz ochronie gatunków zagrożonych.
  4. Stoisko w ramach programu „Czyste powietrze” obsługiwane przez pracownika Urzędu Gminy w Andrzejewie. Prowadzący stoisko przekazywał będzie informacje o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz o możliwości skorzystania z pomocy w złożeniu wniosku o dofinansowanie.
  5. Warsztaty kulinarne „Ekologiczne i zdrowe przekąski i koktajle” – uczestnicy pikniku pod okiem profesjonalnej kucharki, dietetyczki oraz uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie przygotowywali i spożywali owocowo-warzywne koktajle i przekąski. Poznano też tajniki serwowania tego typu potraw oraz elementy carvingu.
  6. Warsztaty tworzenia domowych ekologicznych środków czystości oraz ekokosmetyków bezpiecznych dla środowiska w oparciu o własne przepisy i łatwo dostępne składniki, z wykorzystaniem własnych materiałów.
  7. Animacje – zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów, m.i.: zabawy z chustą animacyjną i piłeczkami, przeciąganie liny, tańce, warsztaty plastyczne, pokaz baniek mydlanych.
  8. Poczęstunek dla wszystkich uczestników pikniku (ciepły posiłek, zdrowe napoje oraz owoce).

Pracownicy Urzędu Gminy w Andrzejewie obsługiwali stoisko w ramach programu „Czyste powietrze”, na którym przekazano informacje o możliwości dofinasowania termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz o możliwości skorzystania z pomocy w złożeniu stosownego wniosku o dofinansowanie. Mamy nadzieje, że Ekologiczny Piknik Rodzinny sprawił radość wszystkim, którzy w nim uczestniczyli. Organizatorami imprezy była Szkoła Podstawowa w Andrzejewie. Honorowy patronat nad piknikiem objęła Pani Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska.

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami