83. Rocznica Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

Dnia 11 września 2022 roku w Andrzejewie odbyły uroczystości patriotyczno-religijne poświęcone obchodom 83. Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Jak co roku, w jedną z wrześniowych niedziel upamiętniono wydarzenia z dnia 12 i 13 września 1939 roku i oddano hołd żołnierzom walczącym za Ojczyznę. Uroczyste obchody 83. Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem rozpoczęły się 11 września 2022 r. o godzinie 12:30 Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy w kościele parafialnym w Andrzejewie. Podczas kazania ksiądz proboszcz Jerzy Kruszewski nawiązał do heroicznej walki żołnierzy 18 Dywizji Piechoty oraz wydarzeń z września 1939 roku, a także znaczenia poświęcenia poległych dla polskiego narodu.  W pięknych słowach nawiązał również do powstania 18 Dywizji Zmechanizowanej, która powstała jak Feniks z popiołów z tradycji 18 Dywizji Piechoty.  Po Mszy Świętej dalsza część uroczystości ze względu na intensywne opady deszczu odbyły się kościele. Głos zabrała Wójt Gminy Andrzejewo Pani Beata Ponichtera, która powitała m. in.

- Sztandar i Żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej na czele z Dowódcą Pułku Logistyki w Łomży pułkownikiem Pawłem Gałązka, poczty sztandarowe, Księdza Proboszcza Jerzego Kruszewskiego wraz wikariuszami, Pawła i Stefana  Kosseckich , Pawła  Hertel i rodziny żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, kombatantów,  Agnieszkę Krupińską  Zastępcę Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Krzysztofa Winiarskiego  Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Józefa Rostkowskiego   Wicestarostę Ostrowskiego,  Rafała Kowalczyka - Wójta Gminy Wąsewo, samorządowców z powiatu ostrowskiego, St. bryg Leszka Falbowskiego   Zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej,   reprezentację Szkół Podstawowych im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w  Andrzejewie, Starej Ruskołęce i Ołdakach Polonii, Radnych Rady Gminy Andrzejewo, przedstawicieli stwarzyszeń, pracowników Urzędu Gminy, GOPS i Biblioteki, Sołtysów i wszystkich zebranych.

Następnie Pani Beata Ponichtera przybliżyła historię 18 Dywizji Piechoty. Podkreśliła wielkie męstwo żołnierzy walczący w ostatniej bitwie na pod Łętownicą i Andrzejewem. W swoim przemówieniu nawiązała również do czasów współczesnych, gdzie próby destabilizacji granicy polsko-białoruskiej czy wybuch wojny na Ukrainie ukazały zagrożenia dla Polski. Pokreśliła jak rolę obecnie spełnia Wojsko Polskie, w tym 18 Dywizja Zmechanizowana.

Kolejny punkt uroczystości odbył się w Mauzoleum w Andrzejewie, na którym pochowano ponad 400 żołnierzy 18 Dywizji Piechoty. Pomimo niesprzyjającej pogody odczytano tam Apel Pamięci. Delegacje złożyły kwiaty na grobach żołnierzy 18 Dywizji, Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej

BIP

bip

Kontakt

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 86 271 70 03
  +48 86 271 70 03
  07-305 Andrzejewo
ul. Warszawska 36
konto bankowe 
BS w Ostrowi Mazowieckiej oddz. Andrzejewo
82892310470700087920070001

Skontaktuj się z nami